Cilt Lekeleri

Doğum Sonrası Oluşan Cilt Lekeleri İçin Ne Yapmam Gerekir?

İlk Yardım Öğretmeniı
83 / 100

Genel itibariyle konuya bakıldığında cilt lekeleri güneşin de etkileri dışında doğum kontrol hapları, hamilelik, menopoz ya da bunlara benzeyen durumlarda meydana gelen çeşitli cilt lekeleridir.

Hamilelik, doğum ve emzirme durumları annelerin vücutlarını önemli derecede etkileyen önemli sebeplerdir. Doğum sonrasında en fazla değişiklik genel itibari ile karın, göğüs ve genital bölgelerde meydana gelir. Hemen hemen bütün kadınlar, doğum sonrası sarkmış olan karın ve göğüslerden şikayetçi olurlar. Annelerin hamilelik döneminden sonra şikayetçi oldukları bir başka konu ise kesinlikle cilt lekeleri olmaktadır.

Cilt Lekeleri Nasıl Çıkarılır?

Cilt Lekeleri Nasıl Çıkarılır?

Doğum Sonrası Cilt Lekeleri Nasıl Çıkarılır?

Uygulamaların çeşidi ve sayısı oldukça fazladır fakat bunlardan birkaçı genel itibariyle lazer uygulamaları, kimyasal peeling, PRP tedavisi denilen gençlik aşısı ya da ışık dolgusu olarak bilinen leke çıkarmada oldukça etkili yöntemlerdir. Genellikle seçimi lekenin türüne göre hekim karar vermektedir.

Jinekoloji uzmanlarının yapmış oldukları açıklamalara göre bir kadının doğumdan sonra cildinde meydana gelen değişim ve lekelenmeleri gidermek amacıyla özellikle de egzersiz hareketlerinin önemine vurgu yapmaktadır. Diğer bir leke çıkarıcı özellik ise hamilelikten önce ya da hamilelik dönemi boyunca anne adayının vücudunda meydana gelen hormonal ve fiziksel değişimlerin meydana gelmesinin altında yatan sebeplerin bilinmesi ve bu sebeplerin teker teker ortadan kaldırılması, aslında doğum sonrası meydana gelen cilt lekelerinin çıkarılmasında oldukça önemlidir.

Hamilelik döneminden sonra anne adaylarının beslenmelerine dikkat etmeleri, bol su içmeleri ve egzersiz hareketlerini yerine getirmeleri neticesinde doğum lekeleri kendiliğinden geçecektir.

İlginizi Çekebilir: Hasta Çocuklara Annelerin Yemekleri

Hamilelik Lekelerine Doğal Çözümler

Hamilelik lekesi olarak nitelendirilen melasma problemi en çok kadınlarda ve genel itibariyle yüz bölgesinde oluşur. Peki hamile lekesine doğal çözümler nelerdir? İşte bu sorunun cevabını sizler için bu makalede iyice araçlarıdır faydalı olmasını diliyoruz.

Maydanoz Suyu Maskesi

Limon suyu ve maydanoz suyunun eşit ölçülerde karıştırılması ve hamilelik lekesi sorunu olan bölgeye güzelce uygulanması gerekir. Daha sonrasında ise 15 dakikalık süre geçtikten sonra ılık su ile durulanmalıdır. Maydanoz suyunun cilt lekeleri ve kırışıklıkları geçirmede ki etkisi bilinmektedir.