katı ilaç kullanımı

KATI İLAÇ ŞEKİLLERİ

İlk Yardım Öğretmeniı
67 / 100

Katı İlaçlar Nelerdir?

Canlı hücreleri üzerinde meydana getirdiği tesirle bir hastalığın teşhisini, tedavisini ya da bu hastalıktan korunmayı sağlayan kimyasal maddelere ilaç denir. ilaçlar; katı (tablet ya da hap, kapsül, draje, kaşe, kuru şurup), Örneğin tablet, draje, kapsül,  gibi ağız yoluyla alınan ilaçların aktif, maddesi sindirim sisteminden kana karışır.

KAPSÜL İLAÇ NEDİR?

Jelatin kılıflar içindeki bu ilaç, toz likit ya da yağlı bir madde olabilir. Jelatin içindeki gliserin miktarına göre sertliği değişebilir. Ağız yolu ile kullanılır. Bağırsaklarda açılan bağırsak kaplamalı kapsüller vardır. Kapsüllerin değişik renk ve büyüklükte olması, ürünün tanınmasında önemlidir.

Katı İlaç Kullanımı,

PAKETLER

Toz halinde bulunan ya da toz haline getirilen ilaçlar, tek bir dozluk paketler halinde hazırlanır. Dil üzerine dökülür ve arkasından su içilir ya da suya karıştırılarak alınabilir.

TABLET İLAÇLAR

Toz halindeki ilaçların yapışkan bir maddeyle karıştırılarak makinelerde sıkıştırılması suretiyle elde edilir. Yuvarlak, mercimek tanesi büyüklüğünde ve daha değişik büyüklüklerde olabilir. Dozaj ayarlamaları için tabletler üzerinde tableti ikiye ve dörde bölebilecek çentikler bulunabilir. Acı ilaçlar şekerle kaplanırsa buna draje denir. Tabletler, yutularak alınmak için hazırlanabildiği gibi, dil altından emilenleri, vaginal tabletler, efervesan tabletler (Karbon dioksit çıkaracak şekilde maddelerle hazırlanır), çiğneme tabletleri olmak üzere çeşitli şekillerde hazırlanır.

DRAJAM İLAÇ NEDİR?

Almayı kolaylaştırmak ve görünümü hoş göstermek için tabletlerin üzeri tatlandırıcılar ile kaplanmıştır. Bu tatlandırıcılar aynı zamanda, ilacın okside olmasını da önler. Genellikle çikolata tadında olduklarından, çocuklardan korunmalıdır. Kapsülde olduğu gibi ayrıca bağırsak kaplamalı drajelerde vardır.

PASTİL

Yuvarlak yassı tabletler şeklinde hazırlanmış ilaçlardır. İlaç ana maddesi ile beraber şeker, koku ve baharat gibi lezzet vericiler ile bazen de jelatin ilave edilerek hazırlanmıştır. Tamamen eriyinceye kadar ağızda tutulur. Böylece ilacın ana maddesi ortaya çıkar.

PİLÜL

Toz hâlindeki etkin maddeler yapıştırıcı maddeler ile karıştırılır. Küçük küreler hâline getirilir.

KAŞE

Lezzet ve kokuları hoşa gitmeyen ilaçlar, nişastadan yapılan kılıflar içine koyulur. Bunlar iç içe geçmiş iki silindirden oluşmuştur. Yutulmaları güçtür. Önceleri gripal enfeksiyonlarda kullanılan, gripin türü ilaçlar bu şekilde hazırlanırken bu ilaç şeklini diğer ilaç şekilleri almıştır.

SUPOZITUVAR

Rektuma uygulanmak için hazırlanan konik şeklinde, ned 2-3 gr. ağırlığında bir ilaçtır. Üzeri kakao, yağ-gliserin, su-jelatin gibi vücut ısısında eriyen bir madde ile kaplanmıştır. Lokal ya da sistemik etkisi vardır.

OVÜL

Kadınlarda vajinaya uygulanan, supozituvar şeklidir.

EKSTRELER

Yarı sıvı, sıvı ve kuru şekilleri vardır. Bitkisel ve hayvansal drogların, su, alkol ve eter gibi uçucu çözücüler içerisinde eritilmesidir. Daha sonra eritici istenilen miktarda uçurularak yukarıdaki ekstre şekilleri elde edilir.

Cevap Bırakın