ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI 

Yeni Ümit İlk Yardım Kursu

EĞİTİM ALANLARIN ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Yaşlı, hasta ve engelli bakım elemanının çalıştığı ortamlar genellikle bakım hizmeti  veren kurumlar ve evlerdir. Buralar, temiz, düzenli, sağlıklı ve aydınlık mekanlardır. Bu elamanlar koruyucu bakım, rehabilite etme ve yaşam kalitesini arttırmak amacıyla, yaşlı,  hasta ve engelliye bakım hizmeti verirler. Buralar;

  •  Huzurevleri,
  •  Bakımevleri,
  •  Evde bakım,
  •  Yaşlı dinlenmeevleri,
  •  Hastaneler,
  •  Geronto-psikiyatri klinikleridir.

Çalışma saatlerinde özel kıyafetlerini giyerler, bulundukları kurumun vardiya

sistemine uygun olarak çalışırlar. Evde bakımda ise ya gündüz çalışırlar ya da 24 saatlik bakım yapıp çalıştıkları evde kalırlar. Bu meslekte insanlar ile yakın temas ve iletişim içinde çalışmak önemlidir. Bu nedenle çalıştıkları meslekte hastalık riskine karşı, hepatit aşısı olmaları ve çalışırken, özel giysi, eldiven ve dezenfektan kullanılması, saçlarını toplamaları el ve ayak tırnaklarının temiz ve kısa olması, takı takılmaması, ayakkabılarının kaymayacak cinsten olması, erkeklerin  traş olması gerekmektedir.

İŞ BULMA İMKÂNLARI

Bu alandaki meslek elemanları; kamu ve özel sektöre ait Huzurevleri, bakımevleri  ile yaşlı dinlenme evleri, hastaneler, polikliniklerde istihdam imkanları bulunmaktadır. Ayrıca, yaşlı, hasta ve engellilerin evlerde bakımı giderek yaygınlaşmaktadır. Bu nedenle evlerde bakım hizmetlerinde de çalışabilirler.  Kişisel bilgi ve beceriye bağlı olarak işsiz kalma riski yoktur. Özellikle kurumlarda belgeli eleman çalıştırma zorunluluğu olduğu için bu eğitimli bakım elemanları kurumlar tarafından tercih edilmektedirler. Kurumlarda çalışırken asgari ücret ve sigorta ile çalışmakta evde bakımda ise istedikleri ücreti talep edebilmektedirler.

Cevap Bırakın