Hasta Çocuklar

Hasta Çocuklara Annelerin Yemekleri

Yeni Ümit İlk Yardım Kursu
63 / 100

Annelerin çocuklarının hastalıklarına özel birçok tarifi vardır ve çocukları hasta olduğu zaman anneler bu tariflerin içinden en uygun olanı seçip çocuklarına hazırlarlar. Çocuk annesine hasta olduğunu söylediği zaman annenin kafasında menüler oluşmaya başlar. Boğaz ağrısı, karın ağrısı, soğuk algınlığı ve grip, vb. gibi durumlar için birbirinden farklı menüler.

Boğaz Ağrısı Olan Çocuklar İçin Anneler Hangi Yemekleri Yaparlar?

İlk önce sıcacık güzel bir çorba hazırlama planı aklına gelir annelerin. Dumanı üzerinde bir tarhana çorbası veya bol vitaminli tavuk suyu çorbaları annelerin göz bebeğidir. Sonrasında da karanfil çiğnetmek, bal ve limon çayı yapmak, tuz yedirmek, elma sirkesi ile gargara yaptırmak ve zencefil çayı yapmak birbirini takip eder.

Karın Ağrısı Olan Çocuklar İçin Anneler Ne Yapar?

Bu durumda anneler ilk önce çocuklarının neden karın ağrısı yaşadıklarını tahmin ederler. Çocuklarının sindirim ile ilgili bir sorun yaşadığını düşündükleri zaman sindirime yardımcı olabilecek yoğurt, incir gibi besinleri çocukların yemesini sağlarlar, ılık suya pekmez koyarlar veya keten tohumunu ılık suda demleyip çocuklarının içmesini sağlarlar. Böylece çocuklar midelerinin ve bağırsaklarının çalışmasını düzenleyip sindirime yardımcı olan besinler tüketmiş ve karın ağrılarını hafifletmiş olurlar. Anneler çocuklarının soğuk algınlığı ile karın ağrısı çektiğini düşündüğü zaman ise hemen nane-limon demleyerek çocuklarının midelerinin ısınmasını sağlarlar.

Soğuk Algınlığı Olan Çocuklar İçin Anneler Ne Yaparlar?

Soğuk algınlığı ve grip, annelerin en çok tarife sahip olduğu ve çocukların en sık yakalandığı hastalıklardandır. Çocuklar annelerine hasta olduğunu söylediğinde annelerin düşündüğü birçok yemek vardır. Haşlama tavuk, tavuk suyu, haşlama balık, tavuk ve sebze çorbaları bu yemeklerin en başında gelenlerdir. Sonrasında vitamin ihtiyacını karşılamak için mandalina, portakal, elma, greyfurt vb. meyveler gelir.

Bunların yanına ek olarak çocukların içmesi sağlanan vücudu dinlendirerek iyileşme sürecine yardımcı olan, limon veya zencefil çayı, kuşburnu çayı, papatya çayı, ekinezya çayı, zencefil çayı gelir. Yukarıdaki birçok örnekte olduğu gibi bir anne çocuğu hastalandığı zaman birçok yemek hazırlayarak çocuğunun eski gücünü daha kolay ve daha hızlı bir şekilde toplamasını sağlar.

Hasta Yaşlı Bakım Kursu Sayfamızı Twitter‘da takip edebilirsiniz.