İlk yardım Sertifikası

İlk Yardım Öğretmeniı
77 / 100

Sizlerin de çok iyi bildiği gibi bazı iş gruplarında uygulanan prosedürlere ek olarak farklı içeriklerde zorunluluklar getiriliyor. İnsan sağlığının ve can güvenliğinin düşünülerek uygulandığı bu zorunluluklara göre ilk yardım sertifikası şirket çalışanlarının sahip olması gereken belgeler arasında yer alıyor. Sadece iş değil günlük hayatta da fazlasıyla önemli kabul edilebilen bu sertifika kişinin çalıştığı sektördeki tehlike oranına göre belirlenir. Çalışan kişi sayısı ve işin durumuyla bağlantılı belirlenen bu oranlara yakından bakacak olursak;

  • Az tehlikeli iş kolları; firma çalışanları arasında yer alan her 20 kişiden en az 1 tanesinde
  • Tehlikeli kabul edilen iş kolları; her 15 çalışan arasından yine en az 1 kişinin sahip olması gereken bir belgedir.
  • Çok tehlikeli kabul edilen iş kolları; riski fazla olan bu grup için her 10 çalışandan birinin ilkyardım sertifikası alması gerekir. Bu kurallar İlkyardım yönetmeliğince belirlenmiş olup, uyulması şart koşulmuştur.
  • İlk Yardım Sertifikası hakkında daha detaylı bilgi için: //www.srcbelgesi.co/ilkyardim-kursu.php

İlkyardım Sertifikası Nereden Alınır?

Toplamda 16 saate tamamlanarak alınan ilk yardım sertifikası için hem teorik hem de pratik dersler mevcuttur. Bu dersler sırasında başta kalp masajı olmak üzere rentek manevrası ve heimlich manevrası gibi hayatı müdahaleler gösteriliyor. Cansız mankenler eşliğinde 2 gün yürütülen bu kursta kişiler yaşanabilecek olumsuzluklarda karşıdaki kişiye temel bazda nasıl yardımcı olabileceklerini öğrenirler. Nerede nasıl bir müdahale gerekiyor veya ne yapmamak gerek gibi konuları görerek Sağlık Bakanlığı’nca onaylanan bir sınava girerler. Bu sınavı başarı ile tamamlayan kişiler ilk yardım sertifikası almaya hak kazanır.

Sınav kapsamında hem test hem de pratik olarak iki aşamalı bölümler karşınıza çıkacaktır. Burada ilk olarak yazılı sınavdan en az 85 almanız gerekiyor. Bu notu alamayan kişilere uygulama bölümüne geçiş hakkı verilmez. İlk aşamada 85 ve üstü aldıysanız uygulama kısmına alınırsınız ve sizden talep edilenleri yerine getirirsiniz. Toplamda 3 yıl geçerli olan ve bir ilkyardımcı kimliğine kavuştuğunuz bu eğitimleri güncellemek için de yine başvuru yapmanız gerekiyor. O süreçte de 8 saatlik ders sonucunda aynı sınavlara tabi tutularak elinizdeki mevcut belgenin güncellenmesini sağlıyorsunuz.

İlk yardım Sertifikası Ücretleri

Belli aralıklarla yenilenerek güncellenen ilk yardım sertifikası için ödenecek ücretler kurslara göre değil Sağlık müdürlüklerince netleştirilir. Buna göre hem yenileme hem de baştan sertifika alımlarında belli ücretler ödenir ancak bu ücretler kişilerin zorlayacak türden değildir. Bazı şirketler kendi çalışanlarının ilk yardım sertifikası ücretini öderken maalesef bazıları bu durumu üstlenmiyor. Kendi firmanıza bağlı olarak kısa sürelerde ayarlayabileceğiniz bu sertifika ile tehlikeli iş gruplarında çalışma olanağına kavuşursunuz. Eğer sertifika süreniz dolduysa ve yenilemek istiyorsanız yeniden bu kurumlara başvuru yapılır. Ancak ilk defa alacağınız zamanki gibi ücret ödenmeyen ve daha kısa sürelerde biten bu eğitimler sonucunda da bir ücret ödeyerek güncelleme işlemlerinizi tamamlarsınız.

Hasta Yaşlı Bakım Kursu Sayfamızı Twitter‘da takip edebilirsiniz.